Show Home Results Classes Lecture Demos Evening Show About the Association

Sharon Londoño
Senior Certified PFHA judge

Senior PFHA judge Sharon Londono

The Paso Fino Association of UK and Ireland would like to extend our sincere thanks to Sharon Londoño for taking time out of her busy schedule to travel all the way from Louisiana, USA to judge today’s show.

Sharon has been a member, trainer and breeder in the Deep South Paso Fino Association for many years. She has made significant contributions to the development and improvement of the Paso Fino breed. She is a Senior Certified PFHA judge and AHSA Registered judge.

Spring show 2008 Results

Class Rider Horse Owner
Class number: 3.2 Pleasure Amateur Adult
1st place Steph Roulet Evita de la Louviere Lorraine Stanley
2nd place Peter Everett Jazmin LT Peter Everett
3rd place Julia Sayer El Oriente del Eden Julia Sayer
4th place Raphaelle Heaf El Asombro de Prometido  Yvonne Bowen
5th place Lesley Gladwin Romantico la Roca Lesley Gladwin
Class number: 3.3 Pleasure Open Schooling
1st place Rachel Bowen Mandolina de Evangeline Rachel Bowen
2nd place Dave Gladwin Iago de Pavo Real Dave Gladwin
Class number: 3.4 Pleasure Open Adult
1st place Rachel Bowen Destello IA Y.Bowen & Dr A. Burnfield
2nd place Petra Krämer Dinamo QC Friederike Etessami
3rd place Theresa Hoffman Negresco Doris Sperber
4th place Lorraine Stanley Evita de la Louviere Lorraine Stanley
5th place Raphaelle Heaf El Asombro de Prometido  Yvonne Bowen
6th place Derek O'Byrne Santana Caroline JP Finlay
7th place Lucy Crookenden Napanga Dos des Jardin Lorraine Stanley
8th place Christina Dietmann Sympatico La Roca Friederike Etessami
Class number: 3.5 Pleasure Junior
1st place Sarah Johns            Chocolate de la Suiza Dr A. Burnfield
2nd place Steph Roulet Evita de la Louviere Lorraine Stanley
Sub Juniors
1st place Georgina Ennis Napanga Dos des Jardin Lorraine Stanley
2nd place Rhianna Ennis El Oriente del Eden Julia Sayer
Class number: 4.2 Performance Amateur Adult
1st place Peter Everett Jazmin LT Peter Everett
2nd place Lesley Gladwin Romantico la Roca Lesley Gladwin
3rd place Julia Sayer El Oriente del Eden Julia Sayer
Class number: 4.3 Performance Open Schooling
1st place Rachel Bowen Regatta de Evangeline L. & D. Gladwin
Class number: 4.4 Performance Open Adult
1st place Rachel Bowen         Destello IA Y.Bowen & Dr A. Burnfield
2nd place Peter Everett Jazmin LT Peter Everett
3rd place Derek O'Byrne Santana Caroline JP Finlay
Class number: 4.5 Performance Junior
1st place Rhianna Ennis El Oriente del Eden Julia Sayer
2nd place Sarah Johns            Chocolate de la Suiza Dr A. Burnfield
Class number: 5 Classic Fino
1st place Rachel Bowen Regatta de Evangeline L. & D. Gladwin
2nd place Raphaelle Heaf El Asombro de Prometido  Yvonne Bowen
Class number: 8 Natural Gaiters
1st place Rachel Bowen         Destello IA Y.Bowen & Dr A. Burnfield
2nd place Petra Krämer Dinamo QC Friederike Etessami
Lesley Gladwin Romantico la Roca Lesley Gladwin
Dave Gladwin Iago de Pavo Real Dave Gladwin
Theresa Hoffman Mandolina de Evangeline Rachel Bowen
Sarah Johns            Chocolate de la Suiza Dr A. Burnfield
Derek O'Byrne Santana Caroline JP Finlay
Steph Roulet Napanga Dos des Jardin Lorraine Stanley
Class number: 9 Western Pleasure
1st place Derek O'Byrne Santana Caroline JP Finlay
Class number: 11 Dressage A
1st place Dave Gladwin Iago de Pavo Real Dave Gladwin
2nd place Peter Everett Jazmin LT Peter Everett
Class number: 12 Dressage B
1st place Christina Dietmann Sympatico La Roca Friederike Etessami
2nd place Raphaelle Heaf El Asombro de Prometido  Yvonne Bowen
Class number: 13 Dressage C
1st place Petra Krämer Dinamo QC Friederike Etessami
Class number: 14 Equitation
1st place Sarah Johns            Chocolate de la Suiza Dr A. Burnfield

HIGHPOINT AWARDS:

Highpoint Horse: Jazmin LT

Highpoint Junior :  Sarah Johns
Highpoint Amateur:  Peter Everett
Highpoint Professional: Rachel Bowen